BCKA National Championships 2011

BCKA National Championships 2011 took place on 21st May 2011 at Lodge Park Sports Centre in Corby.

 

Once again this was a great tournament with some excellent performances put in by fighters both new and experienced.  Thanks to all who attended and to those who helped out during the day and congratulations to all the fighters for making this tournament - your tournament - a success.

 


Full Results

SEMI CONTACT (POINTS)

 

Boys Under 14 Under 4ft 2

1 – C. West

2 – D. Etches

3 – O. Claasz

 

Boys Under 14 Under 4ft 6

1 – N. Hall

2 – C. Lysandrou

3 – R. Bateman

 

Boys Under 14 Under 4ft 10

1 – K. Farrell

2 – K. Raszpla

3 – T. White

 

Boys Under 14 Under 5ft 2

1 – L. Gemmill

2 – H. Nunn

3 – J. Smith

 

Boys Under 14 Under 5ft 6

1 – L. De Prisco

2 – H. Nunn

3 – J. Etchel

 

Boys Under 14 Over 5ft 6

1 – R. Dalton

2 – K. Wilson

3 – D. Laing

 

Boys Youth 15-17

1 – R. Winham

2 – C. Brown

3 – R. Dalton

 

Girls Under 4ft 6

1 – H. Hadley

2 – D. Holland

 

Girls Under 5ft

1 – K. Wilson

2 – C. Lindley

3 – P. Sturgess

 

Girls Over 5ft

1 – N. Garside

2 – L. Palmer

 

Men Beginners – 70kgs

1 – M. Morris

2 – S. Day

3 – J. Connachie

 

Men Beginners -80kgs

1 – J. Key

2 – B. Hughes

3 – S. Murray

 

Men Beginners +80kgs

1 – C. Wilson

2 – J. Goddard

3 – J. Owens

 

Men Intermediate -70kgs

1 – M. Smith

2 – M. Barlow

 

Men Intermediate -80kgs

1 – R. Parker

2 – J. Key

3 – T. Robertson

 

Men Intermediate +80kgs

1 – L. Burns

2 – H. Weatherley

3 – D. Arnott

 

Men Purple/Brown -70kgs

1 – L. Murray

2 – R. Faller

3 – R. Clark         

 

Men Purple/Brown -80kgs

1 – M. Broccoli

2 – A. Beckett

3 – J. Wright

 

Men Purple/Brown +80kgs

1 – A. Roberts

2 – S. Roberts

3 – S. Cherrett

 

Men Black -80kgs

1 – A. Barrowman

2 – G. Brown

3 – M. Broccoli

 

Men Black +80kgs

1 – R. Wooton

2 – B. Manojlovic

3 – K. Strange

 

Men Veterans Beginners

1 – W. Gemmill

2 – G. Halligan

 

Men Veterans All Grades

1 – W. Gemmill

2 – R. Murray

3 – P. Walton Allen

 

Ladies Beginners

1 – H. Richardson

2 – S. Moon

3 – I. Gallagher

 

Ladies Advanced -65kgs

1 – N. Gemmill

2 – S. Day

3 – S. Collinson

 

Ladies Advanced +65kgs

1 – N. Gemmill

2 – K. Grant

3 – S. Collinson

 

 

LIGHT CONTACT (CONTINUOUS)

 

Boys Under 12 -25kgs

1 – D. Etches

2 – C. West

3 – H. Handley

 

Boys Under 12 -30kgs

1 – N. Hall

2 – D. Cross

3 – C. Lysandrou

 

Boys Under 12 -40kgs

1 – K. Raszpla

2 – T. White

3 – W. Buffom

 

Boys Youth -60kgs

1 – K. Wilson

2 – D. Laing

3 – L. Gemmill

 

Boys Youth -70kgs

1 – R. Winham

2 – R. Dalton

3 – H. Nunn

 

Girls Under 12 -50kgs

1 – C. Lindley

2 – H. Taylor

3 – C. Handley

 

Men -65kgs

1 – L. Murray

2 – M. Barlow

3 – M. Smith

 

Men -70kgs

1 – R. Wooton

2 – N. Hollowell

 

Men -85kgs

1 – A. Barrowman

2 – J. Key

3 – I. Smith

 

Men +85kgs

1 – N. Dalton

2 – K. Strange

3 – H. Weatherley

 

Ladies -65kgs

1 – J. Redman

2 – S. Day

3 – L. Palmer

 

Ladies +65kgs

1 – J. Redman

2 – N. Garside

3 – C. Harris

 

 

FORMS (SETS)

 

Juniors

1 – A. Hardy

2 – J. Dalton

3 – L. Evans

 

Adults Beginners

1 – N. Hall

2 – J. Smith

3 – J. Goddard

 

Adults Advanced

1 – R. Boddy

2 – B. Penniston

3 – I. Leggett

 

Weapons

1 – R. Hall & B. Penniston

2 – I. Leggett & A. Beckett


If there are any names spelt incorrectly or errors in the above list of results please inform us by emailing the info@bckakickboxing.com email.  Apologies in advance for any errors.


Write a comment

Comments: 0